Zlot Harcerzy Starszych „wiHajSter”

Gniezno, 30 maja – 1 czerwca 2014 roku

 

W weekend między 30 maja, a 1 czerwca 2014 roku pierwsza stolica Polski – Gniezno stało się także centrum ruchu starszoharcerskiego w Wielkopolsce. To tu właśnie odbył się pierwszy w historii Wielkopolski Zlot Harcerzy Starszych „wiHajSter”. W imprezie wzięło udział prawie 100 uczestników reprezentujących Hufce: Gniezno, Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Poznań-Grunwald, Poznań-Nowe Miasto, Poznań-Rejon, Poznań-Stare Miasto i Wągrowiec. Zlot został objęty patronatem przez Komendanta Chorągwi Wielkopolskiej i Prezydenta Miasta Gniezno, a sponsorem wydarzenia została firma Żabka Polska sp. z o.o.

Zlot rozpoczął się od akcentu muzycznego. Podczas koncertu zagrali Rafał Sekulak – uczestnik programu Bitwa na Głosy, czy The voice of Poland oraz znany dobrze mieszkańcom Gniezna i okolic zespół Zagrali i Poszli. Atmosfera była naprawdę gorąca. W nocy odbyła się gra, która sprawdziła umiejętność pracy z mapą oraz spostrzegawczość wszystkich patroli.

W sobotę od rana uczestnicy zlotu wyruszyli na grę przygotowaną przez instruktorów i wędrowników z Hufca Gniezno. Podczas jej trwania wykonywali różne zadania aktywizujące i poznali ciekawe miejsca pierwszej stolicy Polski. Po południu odbyły się warsztaty z pasjonatami. Każdy z uczestników mógł wziąć udział we wcześniej wybranych przez siebie dwóch warsztatach, a do wyboru mieli – ASG, football amerykański, fotografię, lotnictwo wojskowe, podróże górskie, produkcję dźwięku i ratownictwo medyczne. W tym samym czasie kadra drużyn uczestniczyła w zajęciach dotyczących coachingu i zarządzania sobą w czasie. Dzień został zakończony klimatycznym ogniskiem z widokiem na katedrę gnieźnieńską.

Ostatniego dnia patrole prezentowały zadanie przedzlotowe, które polegało na stworzeniu stanowiska swojego miasta/regionu podczas Jarmarku Wielkopolskiego. Dzięki temu mogliśmy dowiedzieć się ciekawostek nie tylko o mieście-gospodarzu, ale także o miastach, z których przyjechali nasi uczestnicy. Na zakończenie odbył się apel, podczas którego zostały wyróżnione patrole, który zwyciężyły w zlotowych zmaganiach: Kolumbowie z Gniezna w grze nocnej, Brzoza z Kalisza w grze gnieźnieńskiej i Pandy z Ostrowa Wielkopolskiego w Jarmarku Wielkopolskim. Mam nadzieję, że pomarańczowa moc harcerzy starszych będzie rozprzestrzeniać się szeroko po całej Wielkopolsce! 

 

Więcej zdjęć w galerii - zapraszamy