WIELKOPOLSKA RADA KRĘGÓW STARSZYZNY HARCERSKIEJ i SENIORÓW

NA TARGACH „AKTYWNI 50+”

Poznań, 5 – 6 kwietnia 2014 roku

 

 

Na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich w pawilonie 15. odbyła się V edycja targów Aktywni 50+ Celem tej imprezy było propagowanie i wspieranie inicjatyw na rzecz rozwoju i samorealizacji osób po 50 roku życia. Wśród ponad 120 wystawców: producentów różnego typu artykułów, firm usługowych, organizacji społecznych i socjalnych, a także organizacji samorządowych znalazło się również stoisko Wielkopolskiej Rady Kręgów Starszyzny Harcerskiej i Seniorów. Wszystkich, którzy je odwiedzili witał wielki baner WR KSHiS ze zdjęciem ogniska seniorów, które odbyło się w Ostrowie Wlkp. oraz multimedialna prezentacja obrazująca bogactwo i różnorodność form działalności naszych kręgów. Na targowych gości czekały tu także okolicznościowe kartki, aktualny numer naszego miesięcznika „Senior”, oraz specjalny cieszący się wielkim powodzeniem folder przybliżający cele i zasięg działalności Kręgów Starszyzny Harcerskiej i Seniorów w całej Wielkopolsce. Nie zabrakło także okolicznościowej plakietki.

Ogromne poruszenie wśród wystawców oraz odwiedzających targi gości, zrobił prawdziwy „nalot” harcerskich seniorów w niedzielne popołudnie. Obok przedstawicieli poznańskich kręgów, przyjechali także harcerscy seniorzy z Szamotuł, Gniezna, Buku, Wągrowca, Lubonia, Piły. Wielka liczba osób w harcerskich mundurach, która wzbudziła powszechne zainteresowanie znalazła się tu nie bez przyczyny, ponieważ obok stoiska przygotowaliśmy także warsztaty pod hasłem „Kominek harcerskich seniorów”.

Wzruszającym momentem było rozpalenie symbolicznego ogniska przez najstarszego uczestnika kominka, 93-letniego dh Henryka Żelazko. A potem dzięki tak dużej liczbie uczestników, a przede wszystkim potędze ich ducha z wielka mocą zagrzmiał śpiew, wypełniając harcerską nutą całą wcale nie małą salę. A ponieważ nie zabrakło także pląsów bardzo szybko upłynął przydzielony nam przez organizatorów czas. Z pewnym niedosytem, ale zadowoleni z tak licznego spotkania, zawiązaliśmy wspólnie harcerski krąg. Na niejednej twarzy, także tych osób, dla których było to pierwsze po wielu latach harcerskie „ognisko”, malowało się wielkie wzruszenie. Na podkreślenie zasługuje fakt, że nasz kominek ze względu na dużą frekwencję znacząco wyróżnił się na tle warsztatów, przygotowanych przez innych wystawców. Po raz pierwszy pojawiliśmy się na takiej imprezie, ale nasz udział w Targach z pewnością możemy uznać za spory sukces. I chyba nie jest to tylko nasze zdanie, gdyż na ręce Przewodniczącego WR KSHiS wpłynęły słowa podziękowania i uznania ze strony dyrekcji Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz Komendanta Wielkopolskiej Chorągwi ZHP dh hm. Jarosława Rury.

 

opracowanie: hm. Katarzyna Grążka - KSH Matecznik z Szamotuł

zdjęcia: dh. Sebastian Sekulski, hm. Paweł Napieralski

Więcej zdjęć w galerii - zapraszamy