5 Gra Miejska „Biała Róża – Akcja Florian”

22 lutego 2014 roku

 

Tradycyjnie już po raz piąty 100 PDH zorganizowała dla drużyn harcerskich Chorągwi Wielkopolskiej grę miejską „Biała Róża Akcja Florian”. Gra w sposób symboliczny spinała dwa ważne w naszym mieście miejsca – są to Pomnik Harcerzy na Malcie i Fort VII. Punkty gry wiodły przez cały Poznań. Patrole miały do pokonania trasę prawie 9 kilometrów!

Łącznie wystartowało na trasę 9 patroli (5 gości i 4 patrole ze 100PDH).

Na trasie należało odnaleźć 10 tablic upamiętniających ważne zdarzenia m.in. na Śródce – tablicę 2 PDH, na ul. Szyperskiej tablicę Akcji Bolwerk, tablicę na III LO poświęconą Florianowi. Patrole wykonywały różne zadania mające sprawdzić ich umiejętności - od mało poważnych jak opieka nad niezwykle ważną przesyłką (surowe jajko) do poważnym – takich jak projekt przyszłej tablicy na domu, w którym mieszkał dh. Florian przed wojną.

Po prawie pięciu godzinach zmagań przyszła pora na podsumowanie gry.

Zakończenie odbyło się na terenie Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII, gdzie uczestnicy gry wzięli udział w uroczystym apelu dla uczczenia 70. rocznicy zamordowania hm. Floriana Marciniaka – Pierwszego Naczelnika Szarych Szeregów.

 

Puchary odebrały - najlepszy patrol z 25 PDH Rój Hufiec Poznań Nowe Miasto i najlepszy patrol ze 100 PDH – „Sanitariuszki”. Legendarny już „Wazon przechodni dh Tomka” tym razem – decyzją Komendanta gry otrzymał Sztab. Najlepszy rekonstruktor z 2PDH wygrał dla swojej drużyny komplet telefonów polowych. Wszystkie ekipy otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Impreza zakończyła się bez większych strat – jeżeli nie liczyć zagubionego patrolu (nr 9) który udał się na metę do Fortu 7a a nie Fortu 7. W przyszłym roku ze względu na przypadające w Wielkopolsce ferie gra się nie odbędzie, ale za dwa lata planujemy kolejną edycję – i cicho marzymy sobie, że na domu Floriana zawiśnie wtedy tablica pamiątkowa.

Do zobaczenia za dwa lata!!!

 

Więcej zdjęć w galerii - zapraszamy