.

 

 

Zlot harcerskich seniorów z Wielkopolski i regionu kujawsko - pomorskiego

29 – 30 czerwca 2013  w Wągrowcu

 

 

 

 

Piastowe my pszczoły…

 

Harcerscy seniorzy z kręgu „Damy Radę” w Wągrowcu mają już swojego patrona i proporzec.

 

 

 

 

 

Zlot harcerskich seniorów z Wielkopolski i regionu kujawsko - pomorskiego w Ośrodku Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Durowo był okazją do nadania wągrowieckiemu Kręgowi Seniorów ZHP „Damy Radę” imienia druha Feliksa Tylmana i wręczenia proporca. Do Wągrowca zjechali seniorzy z Poznania (aż z trzech kręgów: Wildy i Jeżyc), Leszna, Ostrowa Wlkp., Trzemeszna, Gniezna, Wschowy, Kalisza, Szamotuł, Janowca Wlkp., Słupcy, Murowanej Gośliny.

Na uroczystą zbiórkę na leśnej polanie stawiło się 65. seniorów oraz bliska rodzina druha Feliksa Tylmana, zastrzelonego przez hitlerowskich okupantów w 1943 r. w Poznaniu. Barbara Pietrzak i Małgorzata Paul z Poznania były zaskoczone tak dostojną uroczystością. To one oraz Elżbieta Martyńska przekazały seniorom sztandar ufundowany przez nich samych. Przyjął go hm. Jerzy Mianowski, przewodniczący kręgu. Przedtem poświęcenia proporca dokonał ks. kan. prałat Andrzej Rygielski, który następnego dnia odprawił nabożeństwo w intencji harcerskich seniorów.

Z gratulacjami pospieszyły władze powiatu i miasta: starosta Michał Piechocki i wiceburmistrz Grzegorz Kamiński oraz harcerscy goście. Hm. Grzegorz Olejniczak, przewodniczący Rady Chorągwi Wielkopolskiej ZHP i hm. Paweł Napieralski, przewodniczący Wielkopolskiej Rady Harcerskich Kręgów Seniorów, udekorowali wągrowieckich druhów harcerskimi wyróżnieniami.  Seniorzy hm. Teresa Grajkowska i hm. Jadwiga Mianowska otrzymali Honorowe Odznaki „Harcerska Służba Wielkopolsce”, ks. proboszcz Andrzej Rygielski został uhonorowany  Srebrną Odznaką Ruchu Przyjaciół Harcerstwa. Dziesięciu seniorów wyróżniono prezydenckimi lilijkami oraz jubileuszowymi dyplomami, a jeden z nich przypadł 85- letniemu hm. Wiktorowi Matczyńskiemu.  Wieczorem przy ognisku zabrzmiała stara harcerska piosenka „Już lipa roztula”, której fragment zwrotki „Piastowe my pszczoły, piastowy my rój…” był przewodnim motywem zlotu. Przy ogniu dr Władysław Purczyński opowiedział historię działalności i tragicznej śmierci Feliksa Tylmana.

W niedzielę seniorzy udali się na  autokarową wycieczkę w okolice Wągrowca. Zwiedzili nie tylko kościółek  w Tarnowie Pałuckim, przyrodniczą ścieżkę edukacyjną w Bracholinie, Kamień św. Wojciecha w Budziejewku oraz lasek Łakińskiego i skrzyżowanie rzek Wełny i Nielby, ale też miłą niespodzianki  w Redgoszczy i Budziejewku zgotowali im wójtowie gmin Wągrowiec i Mieścisko. (maj)

 

Fot. Jerzy Mianowski

 

 

zapraszamy do galerii