Wielkopolski wZlot Wędrowników

15 – 17 marca 2013 roku

 

Wędrownicy z Hufca Wągrowiec i Referat Wędrowniczy Chorągwi Wielkopolskiej zasłużyli na odpoczynek. W dniach 15-17 marca nie mieli zbyt wiele czasu na sen, z ulgą odetchnęli dopiero w niedzielę około południa. Harcerze ze wszystkich stron Wielkopolski, a nawet z poza jej granic, zjedli po misce pysznej grochówki. Wielkopolski wZlot Wędrowników dobiegł końca. Organizatorzy komentują go krótko - pełen sukces.

To jedyne w swoim rodzaju spotkanie odbyło się już po raz trzeci. Za każdym razem uczestnicy wracają z niego tak samo (albo nawet bardziej) zachwyceni. Najlepszym dowodem uznania jest chyba frekwencja, która w tym roku wyniosła ponad 350 osób, nie licząc kadry i instruktorów prowadzących zajęcia. Wśród nich ze świecą trzeba by szukać choć jednego, który by żałował przyjazdu.

III wZlot odbył się w Wągrowcu- niezbyt dużym, ale za to kipiącym pozytywną energią mieście w północno-wschodniej Wielkopolsce. Impreza rozpoczęła się w tutejszym Miejskim Domu Kultury, gdzie utytułowani, lokalni artyści, Teatr Prób, wystawili specjalnie dla wędrowników spektakl „Czarna Skrzynka”. Odbyły się tam także oficjalne mianowania.

Referat Wędrowniczy zmienił lidera - hm. Julian Dąbrowskie przekazał sznur phm. Michałowi Romanowiczowi, współpracę z Referatem zakończyła także hm. Ania Frąckowiak, a na jej miejsce powołano dwójkę nowych instruktorów phm. Dominikę Szalonka i phm. Krystiana Jabłkowskiego – komendanta wągrowieckiego wZlotu.

Inaugurację imprezy uświetniła obecność Komendanta Chorągwi Wielkopolskiej.

Po części artystyczno-formalnej przyszedł czas na szaloną zabawę w miejskim Aquaparku. Co było łatwe do przewidzenia, dla uczestników był to tylko początek zabawy. Przez niemal cała noc kawiarenki były przepełnione chętnymi na śpiewogranie, „szybkie randki”, filiżankę kawy, czy przekąskę. Na szczęście wystarczyło im energii, bo z samego rana rozpoczęły się kolejne zajęcia. Tutaj uczestnicy mieli do wyboru cały wachlarz możliwości, pogrupowanych w cztery bloki- intelektualny, emocjonalny, społeczny i duchowy. Dawały one wędrownikom okazję do wszechstronnego rozwoju, szukania nowych pasji i nabrania nowej dawki motywacji. Mogli wziąć udział w warsztatach rozwijania kreatywności, zarządzania czasem, podyskutować, poćwiczyć umiejętności plastyczne, teatralne i wiele, wiele innych.

Dla instruktorów przygotowana została konferencja pod hasłem „Wędrownik- Specjalista”. Wzięli w niej udział dr inż. Mikołaj Sobczak, Paweł Zygarłowski i Dominik Jackson-Cole (z którym komunikowano się przez skype). Wszyscy oni w swoich dziedzinach osiągnęli mistrzostwo i podzielili się z wielkopolskimi wędrownikami opowieściami o tymi, jak w dojściu do niego pomogło im harcerstwo. Potem odbył się

panel dyskusyjny, na którym pracowano nad nowymi propozycjami programowymi związanymi ze specjalnościami i karierą zawodową. „Zaproszeni druhowie mieli bardzo ciekawe rzeczy do powiedzenia. Przyznam, że otworzyli mi oczy na kwestie, na które wcześniej nie zwracałem uwagi. Na przykład na system małych grup, który jest bardzo ważny, a niestety często zaniedbywany. Czuję się teraz jeszcze bardziej zmotywowany do dalszej pracy.”- Komentuje zajęcia instruktorskie Michał Japczyński z Hufca Gniezno.

Po intensywnym dniu istną ucztę dla zmysłów przygotował dla wZlotu doskonale znany w środowisku harcerskim zespół piosenki poetyckiej Cisza Jak Ta. Wędrownicy bawili się na koncercie tak wspaniale że, szkoda im było go kończyć, ale niestety doba ma tylko 24 godziny. Trzeba było wracać do szkoły i odpocząć po dniu przepełnionym atrakcjami.

Ostatnim punktem programu była niedzielna Giełda Programowa, podczas której środowiska z różnych części Chorągwi dzieliły się inicjatywami oraz zapraszały na organizowane przez siebie rajdy i biwaki.

Trzeba przyznać, że komendant Wzlotu phm. Krystian Jabłkowski i jego

współpracownicy spisali się na medal. Wszystko było dopięte na ostatni guzik. Trudno

będzie ich przebić.

Wyzwanie to podjął Hufiec „Wrzos”, który został wybrany na organizatora kolejnego

Wielkopolskiego wZlotu Wędrowników. Do zobaczenia w przyszłym roku we Wrześni!

opracowała Weronika Łasut