.

 

  

 

XVII PATRONALNY DZIEŃ SKUPIENIA SENIORÓW w SKULSKU

01 czerwca 2013 roku

 

 

 

W sobotę 1 czerwca 2013 r. deszcz i wiatr przypominały jesień. Pogoda nie odstraszyła  członków Kręgów Seniorów Harcerskich licznie przybyłych   do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skulsku, gdzie  znajduje się  jedyne w Europie  Mauzoleum  Pamięci Harcerstwa. Spotkanie takie zorganizowała   po raz XVII Wspólnota Harcerskich Kręgów Seniorów im. ks. hm. Bogdańskiego.  W tym roku uczestniczyli reprezentanci  23 Kręgów Seniora  z całej Polski. Między innymi były kręgi z Bydgoszczy, Janowca,2 kręgi z  Mogilna, Trzemeszna, 2 kręgi z Gniezna, Łodzi, Konina, Leszna, Mławy, Ostrowa Wlkp., Wrześni oraz 10 kręgów z Poznania.

Skulsk to  miejscowość   usytuowana w okolicach Konina, ma status wsi liczącej około 1500 mieszkańców - przyjaznych dla harcerzy. Wyjątkowo w tym roku, ze względu na pogodę , uroczystości odbywały  się w kościele, u stóp Matki Bożej Bolesnej, koronowanej w 1997 r. przez Jana Pawła II. Po wprowadzeniu  8 sztandarów , młodzieżowa orkiestra Gminnego Ośrodka Kultury z  Skulska  zaintonowała  hymn harcerski, zaśpiewany  przez około 350 harcerzy, seniorów i gości . Na początku uroczystości dh. Daniel Głowacki  - kierownik Referatu Seniorów Chorągwi Łódzkiej ZHP wręczył z-cy Komendanta Wspólnoty Skulskiej dh. hm. Włodzimierzowi Duchowi Złotą Lilijkę Seniorów przyznaną w roku 2012 przez Chorągiew Łódzką ZHP. Koordynator tegorocznych uroczystości hm. Paweł Napieralski powitał miejscowe władze w osobie  Wójta  Gminy Skulsk p. Andrzeja  Operacza, przedstawicieli władz oświatowych gminy, przedstawicieli władz z zaprzyjaźnionych miast Mogilna, Strzelna, instruktorów, seniorów i rodziny zmarłych harcerzy, których epitafia zostały umieszczone w Mauzoleum.                                                

 

 

               Ks. kan.  Marian Kowalski - kustosz  sanktuarium  w Skulsku – miejscowy proboszcz ,powitał i  przedstawił przybyłych kapłanów. Rozpoczęła się Msza Św.  w intencji  ojczyzny i harcerstwa, celebrowana przez  ks. prałata Wojciecha Kochańskiego -  wikariusza biskupiego  rejonu konińskiego .  Koncelebrantami  byli : 

-ks. dr Andrzej Panasiuk  - proboszcz z  Mogilna,

- oraz ks. Robert Batolik – kapelan Chorągwi  Łódzkiej ZHP

             W czasie Mszy św. wystawione były relikwie patrona harcerzy  bł. phm  Wincentego Frelichowskiego przywiezione  z sanktuarium w Toruniu przez  przedstawicieli  kręgu seniora z Mogilna. Po Mszy Św. na placu przed  Mauzoleum Pamięci Harcerstwa odbył się apel, oraz  poświęcenie  17 nowych tabliczek epitafijnych zasłużonych  instruktorów harcerstwa.  W mauzoleum znajduje się nisza  z urnami z ziemią pobraną z miejsc martyrologii polskiej w latach 1939 – 1945,  gdzie ginęli harcerze, żołnierze i ludność cywilna. Tam też zobaczyć można część poświęconą zmarłym kapelanom ZHP.  Uczestnicy otrzymali folder wydany przez Komisje Historyczną Chorągwi Wlkp. ZHP, poświęcony zmarłym księżom.

         Instruktorzy oraz goście i członkowie rodzin biorący udział w dzisiejszej uroczystości , okazując szacunek  i cześć zmarłym,  składali  w  mauzoleum kwiaty, zapalali znicze  i wspominali osoby, które znali  z działalności w szeregach Związku Harcerstwa Polskiego, których dewizą było:

                         „Kto raz  Harcerką, Harcerzem, ten na całe życie  nim zostaje ”.

 

      Pobyt w skulskim sanktuarium i mauzoleum dostarcza zawsze wiele przeżyć  i wzruszeń oraz upewnia nas, że ideały  harcerskie  nie zgubią się w tym szybko maszerującym świecie. Dla nas seniorów ten marsz jest coraz wolniejszy, ale nasza harcerska więź jest siłą, która pomaga w organizowaniu jesieni życia.

    Tegoroczna uroczystość  zakończyła się w Gminnym  Ośrodku Kultury w Mielnicy Wielkiej. Twórcą tego miejsca spotkań był śp.  hm. Piotr Janaszek. Pomnik ku Jego czci  mijamy, wchodząc  na teren  Ośrodka. Tam  przeżyliśmy  spotkanie pokoleń przy  smacznej  grochówce ufundowanej przez Wójta Gminy Skulsk. Towarzyszyły nam jak zwykle harcerskie piosenki z akompaniamentem  gitar.

     „…kto raz przyjaźni poznał moc

          Nie będzie trwonił słów,

          przy  innym ogniu w inną noc,

          do zobaczenia znów „

 

opracowanie: hm Urszula Sterczyńska

zdjęcia: hm. Paweł Napieralski

 

 

 

więcej zdjęć w galerii