.

 

 

 

XXIX HARCERSKI RAJD RODŁO

24 – 26 maja 2013 Starogard Gdański

 

 

 

 

XXIX HARCERSKI RAJD RODŁO - Tradycyjnym obyczajem Chorągiew Gdańska ZHP zorganizowała już 29 Rajd RODŁO 2013. Prócz zuchów, harcerzy i harcerzy starszych, wzięło w nim udział aż 150 harcerzy seniorów z tego 45 osób liczyła reprezentacja z Wielkopolskiej Rady Harcerskich Kręgów Seniorów.

 

Tym razem gościliśmy w Starogardzie Gdańskim na Kociewiu. Grupa Wielkopolska wyruszyła autokarem z Poznania wczesnym rankiem w dniu 24 maja. Mieliśmy reprezentacje : Dziewiątaków z Wildy, Jeżyc, harcerskich Wiarusów ze Śródki czy OWAR-u z os. Warszawskiego, żeglarze z Kiekrza k/Poznania, z Leszna, Wschowy i Szamotuł. Po drodze w Janowcu Wlkp dołączyła 4 osobowa ekipa na czele z dh. hm Marianem Ogórkiewiczem, który uraczył nasze podniebienia pysznymi sznekami z glancem. Na miejscu nasze szeregi zasiliły delegacje z Nowego Tomyśla, Złotowa i Piły. Ekipy zakwaterowano w Owidzu i Starogardzie Gdańskim.

 

Wieczorem w dniu przyjazdu odbył się apel powitalny, a po nim kominek. Kominek zaszczycili swoim udziałem Komendantka Chorągwi hm. Hanna PIOTROWSKA oraz Komendant Hufca phm. Wojciech MOKWA. Następnego dnia zaraz po śniadaniu trzema autokarami udano się do Lasu Szpęgawskiego gdzie oddano hołd Polakom, poległym w okresie II Wojny Światowej w latach 1939-45 , wyniku masowych egzekucji. Kolejny przystanek to Pelplin i zwiedzanie gotyckiego kościoła katedralnego p. w. św. Mateusza z XIV w., oraz Wyższego Seminarium Duchownego, które jest filią Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego. W jego trakcie przybliżono nam postać bł. ks. phm Stefana Wincentego Frelichowskiego, któremu w roku 2013 przypada 100 rocznica urodzin.

 

Po poczęstunku zorganizowanym, przez kleryków w zabytkowym refektarzu Seminarium, udano się do najstarszego w Polsce Leśnego Ogrodu Dendrologicznego Wirty. Kolejnym przystankiem na trasie naszego rajdu był Harcerski Ośrodek Wodny Funka nad j. Charzykowskim. Przywitano nas obiadem a następnie w trzech grupach ruszyliśmy na spacer po ośrodku, zwiedzając m.in. ogród ekologiczny, przystań i Izbę Tradycji. Spotkanie zakończył kominek przygotowany przez druhny z Bydgoszczy, które w przepięknym wspomnieniu przybliżyły postać założycielki FUNKI- dh. Janiny Bartkiewicz, zapalonej żeglarki, zdeterminowanej strażniczki harcerskich zasad.

 

W drodze powrotnej do Starogardu Gd. w Owidzu podziwiano średniowieczne Grodzisko, spożyliśmy kolację i wróciliśmy na zieloną już noc do bazy.. W pożegnalny dzieo po śniadaniu i mszy w kościele św. Katarzyny, którą odprawiali nowo wyświęceni w dniu 19 maja 2013 kapłani, złożono kwiaty przy pomniku Harcerzy, a o godz. 12-tej Rajd Rodło zakooczył apel pożegnalny na Rynku Starogardzkim. W drodze powrotnej ekipa wielkopolska odwiedziła jeszcze Izbę Pamięci im dh. Meli w Janowcu Wlkp. Dh hm. Marian Ogórkiewicz zgromadził tam prawdziwe „skarby” harcerskie, artystyczne, a także dotyczące historii Powstania Wielkopolskiego.

 

( opr. hm. Krystyna Wiercińska HKS Leszczyna)