.

 

  

 

MSZA ŚW. W INTENCJI ZMARŁYCH INSTRUKTORÓW I SENIORÓW

09 listopada 2013 roku

 

 

 

 

 

UCZCILIŚMY PAMIĘĆ.

 

W sobotę 9 listopada, po raz kolejny z inicjatywy Wielkopolskiej Rady Harcerskich Kręgów Seniora, uczciliśmy pamięć instruktorów harcerskich, którzy w ostatnim roku odeszli na wieczną wartę. Uroczystość rozpoczęto zapaleniem zniczy na zabytkowym cmentarzu w Poznaniu przy ul. Bluszczowej natomiast o godz. 11 w miejscowym kościele p.w. Ofiarowania Pańskiego , ks. Józef Matuszewski - tutejszy Proboszcz, wraz z ks. Łukaszem Konatowskim – kapelanem Chorągwi Wlkp. ZHP, sprawowali Mszę św. w intencji zmarłych, których imiona i nazwiska odczytano na początku Eucharystii. Oprócz zaproszonych rodzin zmarłych druhów, udział wzięli członkowie kręgów seniorów i starszyzny harcerskiej z Poznania, Czerwonaka, Buku, Lubonia , oraz sztandary i liczni przyjaciele . Mszę św. zakończono odśpiewaniem Modlitwy Harcerskiej.

 

Po tej uroczystości, dh Paweł Napieralski – przewodniczący WR HKS zaprosił uczestników na tradycyjny kominek harcerski do przyjaznej nam Szkoły 84 przy ul. Św. Szczepana. Dzięki przychylności i życzliwości Pani Dyrektor, tamże swoją siedzibę ma również Krąg Seniora „Dziewiątacy”, gospodarz spotkania. Druhny i druhowie z naszego Kręgu zadbali o wystrój auli, o zapewnienie posiłku w formie ciasta i owoców, o gorące napoje, a także o harcerską atmosferę. Oprawę muzyczną spotkania zapewnili druhowie seniorzy grający na skrzypcach, mandolinie i gitarze - dh. Jan Mróz, hm. Wojciech Tokłowicz i hm. Bogusław Olejniczak. Po zapaleniu „świeczniska” i powitaniu przybyłych przez dh. Pawła Napieralskiego i Komendanta „Dziewiątakówdh. Włodka Juskowiaka - który również powiedział gawędę o obchodach „Zaduszek”, popłynęły harcerskie piosenki. Kto zapomniał słów, mógł spojrzeć do specjalnie wydanego okolicznościowego śpiewniczka.

W spotkaniu kominkowym wzięło udział około 100 osób . Cenna była też obecność kapelana naszej Chorągwi księdza Łukasza, który choć dużo od nas młodszy, dobrze się czuł wśród starszych przyjaciół. Przy dobrej kawie, herbacie i gromkiej piosence szybko upływał czas. Posłuchałam też niektórych rozmów na spotkaniu . Mówiono o tradycjach harcerskich obozach i zimowiskach, o pracy z młodzieżą i o naszej odpowiedzialności. Zanim wszyscy rozeszliśmy się do domów, stanęliśmy w kręgu aby odśpiewać tradycyjne, harcerskie pieśni pożegnalne.

opracowała: hm. Urszula Sterczyńska HKS „Dziewiątacy

 

 

więcej zdjęć w galerii