.

 

 

UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA NOWEGO SZTANDARU
HUFCOWI ZHP SZAMOTUŁY IM. ARMII POZNAŃ

12 czerwca 2010 roku 

 

 

 „Tyle dni minęło, tyle marzeń, tylu ludzi przeszło, tyle zdarzeń…” 35 lat – dla jednych dużo, dla innych mało.. Dla nas, zuchów, harcerzy i instruktorów Hufca ZHP Szamotuły to przede wszystkim fragment historii, którą tworzyli wspaniali ludzie, to czas wyzwań
i wydarzeń, przygód i spełniania marzeń. To także okres, kiedy możemy z dumą nosić imię naszego bohatera, Armii Poznań… 9 maja 1975 roku odbyła się bowiem na Rynku w Szamotułach uroczystość nadania imienia Hufcowi Szamotuły. Właśnie z okazji tej rocznicy postanowiliśmy powtórzyć Kampanię Bohater i zakończyć ją wręczeniem nowego sztandaru naszemu hufcowi.

Przez cały rok (licząc od czerwca 2009) zdawaliśmy na sprawność „wrzesień’39”, pogłębiając dzięki temu wiedzę na temat Armii Poznań. Na różne sposoby poznawaliśmy jej historię i dokonania, uczyliśmy się piosenek z okresu II wojny światowej, odwiedzaliśmy miejsca pamięci narodowej, jak również zbieraliśmy fundusze na nowy sztandar. Nad całym przedsięwzięciem czuwali wyznaczeni instruktorzy. Utworzyli oni 2 sztaby: programowy i ekonomiczny, które zajęły się także przygotowaniem kończącej Kampanię Bohater uroczystości.

Upłynął rok i w piątek 11.06.br. rozpoczął się długo oczekiwany Zlot Hufca. Tym razem wyjątkowo miał on miejsce w Szamotułach, w Szkole Podstawowej nr 1 (wyjątkowo, ponieważ przeważnie organizujemy go na bazie hufca, w Jeleńcu koło Sierakowa). Punktem kulminacyjnym zlotu była oczywiście uroczystość wręczenia nowego sztandaru. I tak w sobotę 12.06.br. zebraliśmy się przed Zamkiem Górków w Szamotułach, gotowi na pożegnanie starego sztandaru i powitanie nowego. Apel, który poprowadził pwd. Piotr Haak, rozpoczął się o godz. 15:00. Oprócz gromad, drużyn i kręgów naszego hufca wzięli w nim udział zaproszeni goście, a wśród nich m. in. hm. Jarosław Rura, Komendant Chorągwi Wielkopolskiej, władze powiatu szamotulskiego oraz poszczególnych gmin, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, kościołów, szkół i instytucji, byli Komendanci Hufca Szamotuły, rodzice i inni przyjaciele harcerstwa. Po pożegnaniu starego sztandaru i odczytaniu przez Komendanta Chorągwi aktu wręczenia nowego sztandaru, został on poświęcony przez ks. kanonika Andrzeja Grabańskiego, a następnie przekazany przez Komendanta Chorągwi, Komendantowi Hufca Szamotuły, phm. Maciejowi Grążce.
            W trakcie uroczystości nie zabrakło odznaczeń i wyróżnień. 5 instruktorom wręczono Krzyże „Za Zasługi dla ZHP”. Złoty Krzyż otrzymały: hm. Aniela Kmieciak i hm. Katarzyna Grążka, srebrny: hm. Justyna Szymkowiak oraz hm. Piotr Szymkowiak, brązowy: pwd. Kamila Unger. Ponadto wyróżniono medalem „Pro Memoria” 5 Wroniecką Drużynę Harcerską „Czerwone Berety” im. 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Po części oficjalnej pokrzepiliśmy się pyszną grochówką, a następnie już z nowym sztandarem, udaliśmy się na ognisko i kontynuowaliśmy zlot. I tak kolejna karta historii Hufca Szamotuły została zapisana. Następne, z pewnością równie ciekawe, lecz jeszcze niezapisane, ciągle przed nami…

 

opracowała: pwd. Kamila Unger

 

 

zapraszamy do galerii