.

 

 

92. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

 

 

 

 


W obchodach rocznicowych z Chorągwi Wielkopolskiej uczestniczyło prawie 200 harcerek i harcerzy.

Organizatorem uroczystości był Pan Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

27 grudnia o godz. 10.00 harcerki i harcerze z Ośrodka ZHP Buk uczestniczyli w złożeniu kwiatów na  Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu na grobie pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego gen. Stanisława Taczaka.

 

 

 

Poprzedziło to główne uroczystości, które odbyły się o godz. 11.00 przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, w których udział wzięły: Drużyna Reprezentacyjna Chorągwi Wielkopolskiej ZHP, 100 Poznańska Drużyna Harcerska oraz reprezentacje Hufca Poznań Nowe Miasto i Hufca „PIAST” Poznań Stare Miasto. Po oficjalnych wystąpieniach, odczytaniu Apelu Pamięci i złożeniu kwiatów (w imieniu Chorągwi Wielkopolskiej kwiaty złożyli zastępcy komendanta Chorągwi hm. Wieńczysław Celer i hm. Janusz Wolski) zebrani przemaszerowali ulicami Poznania do Fary, gdzie odprawiona została Msza św. za Powstańców Wielkopolskich.

 

 

Zaraz po przemarszu harcerze udali się autokarami do Warszawy, gdzie dzień później – 28 grudnia odbyły się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz na kwaterze Powstańców Wielkopolskich i Powstańców Śląskich na Cmentarzu Powązkowskim. W stołecznej odsłonie pielęgnowania pamięci naszego zwycięskiego powstania uczestniczyli: Drużyna Reprezentacyjna Chorągwi Wielkopolskiej z drużynowym hm. Tomaszem Kujaczyńskim, 100 Poznańska Drużyna Harcerska z Hufca Poznań Grunwald z drużynowym hm. Grzegorzem Maciejewskim, Reprezentacja Ośrodka Buk z komendantem phm. Dariuszem Sokołowskim, reprezentacja Hufca „PIAST” Poznań Stare Miasto dowodzona przez phm. Adama Lubika, reprezentacja Hufca Konin z komendantem phm. Michałem Kałużnym. Nad całością czuwali zastępcy Komendanta Chorągwi hm. Wieńczysław Celer i hm. Janusz Wolski

zdjęcia: hm. G.Maciejewski

 

 

więcej zdjęć w galerii