.

 

91. rocznica wybuchu Powstawia Wielkopolskiego

 

 

Blisko 200 harcerek i harcerzy wzięło udział w obchodach 91. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości, których organizatorem był pan Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego, odbyły się 27 grudnia w Poznaniu oraz 28 grudnia w Warszawie.

 

27 grudnia kilka minut przed godziną 10.00 harcerze i harcerki Hufca ZHP Poznań - Rejon z ośrodka Buk wraz z władzami Województwa Wielkopolskiego złożyli wiązanki kwiatów na grobie gen. Stanisława Taczaka, pierwszego głównodowodzącego Powstania na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu.

 

 

więcej zdjęć w galerii

zdjęcia wykonali: pwd. Dorota Solecka, hm. Grzegorz Maciejewski

 

Punktualnie o godzinie 11.00 natomiast rozpoczęły się uroczystości przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Udział w nich wzięły : Drużyna Reprezentacyjna Chorągwi Wielkopolskiej ZHP dowodzona przez hm. Tomasza Kujaczyńskiego, 157 Poznańska Drużyna Harcerska im. Janusza Korczaka wraz z drużynowym pwd. Adamem Lubikiem reprezentująca Hufiec ZHP „Piast” Poznań-Stare Miasto, harcerze z Hufca ZHP Chodzież na czele z komendantką hm. Mają Poznańską, delegacja Hufca ZHP Gniezno, której przewodził hm. Aleksander Sekulski - komendant hufca a także liczna reprezentacja ze Szczepu Środowiskowego „Woodland” z Czapur kierowana przez dh. Adriannę Maciejewską.
Po  złożeniu kwiatów i odczytaniu Apelu Pamięci wszystkie delegacje harcerskie wraz z zaproszonymi gości oraz asystą wojskową wzięły udział w przemarszu ulicami miasta do Fary Poznańskiej. Po jego zakończeniu harcerze wyruszyli w podróż do Warszawy, aby następnego dnia w południe uczestniczyć w drugiej części tegorocznych obchodów 91. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.           

 

28 grudnia już od samego rana harcerze intensywnie przygotowywali się do udziału w uroczystościach. Harcerze z ośrodka w Buku wraz z komendantem phm. Dariuszem Sokołowskim opuścili miejsce zakwaterowania w Warszawie, udając się na Cmentarz Powązkowski w celu przygotowania kwater Powstańców Wielkopolskich oraz Powstańców Śląskich.
O godzinie 10.30 wszystkie delegacje harcerskie, które brały udział w uroczystościach poznańskich poprzedniego dnia wzbogacone o harcerzy Hufca ZHP Kalisz -  62 Kaliską Drużynę Harcerzy Starszych „Brzoza” im.Stefana Szolc – Rogozińskiego wraz z hm. Bartłomiejem Sobieszczańskim oraz harcerzy ze Szczepu Harcerskiego w Nowych Skalmierzycach, kierowanych przez hm. Mariana Maćkowiaka, a także harcerzy z 23 Drużyny Harcerskiej „Skaut” z Hufca ZHP Krotoszyn prowadzonej przez hm. Krzysztofa Manistę pojawiły się na Placu Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

O godzinie 13.00 rozpoczęły się oficjalne uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza.  Swoją obecnością zaszczycili je między innymi: Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Piotr Florek – Wojewoda Wielkopolski, arcybiskup Kazimierz Nycz - metropolita warszawski, gen. bryg. Kazimierz Gilarski - dowódca Garnizonu Warszawa, Ryszard Grobelny – Prezydent Miasta Poznania, hm. Małgorzata Sinica – naczelnik ZHP wraz z hm. Moniką Jurecką – członkinią Głównej Kwatery ZHP z Wielkopolski, reprezentanci wielkopolskich posłów i senatorów oraz  przedstawiciele władz Warszawy, organizacji związanych z tradycją Powstania Wielkopolskiego. Uroczysty Apel Pamięci, w którym dużo uwagi przywiązano do roli scoutów wielkopolskich w walkach powstańczych odczytał pwd. Stanisław Borowski z Hufca ZHP „Siódemka” Poznań – Śródmieście. Następnie wszyscy zaproszeni gości złożyli kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

 

 

Prosto z Placu Piłsudskiego harcerze oraz goście udali się na Cmentarz Powązkowski, gdzie złożyli kwiaty przy mogiłach powstańczych. W trakcie tak doniosłego wydarzenia wszyscy zebrani wysłuchali „Już lipa roztula” - hymnu Chorągwi Wielkopolskiej ZHP oraz utworu „Płonie ognisko” w wykonaniu druhen Oli, Agnieszki i Emilii – skrzypaczek z Manufaktury Piosenki Harcerskiej „Wartaki”   z Koła, które na gitarze wspomagał hm. Henryk Perzyński – opiekun zespołu.
Po zakończeniu uroczystości, wszyscy zebrani udali się na obiad przygotowany w Dowództwie Sił Powietrznych. Do licznie zebranych harcerzy swe ogromne podziękowanie skierował Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Pan Marek Woźniak zauważył zaangażowanie i wkład pracy włożony w przygotowanie obchodów 91. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz nadzieję na dalszą współpracę z wielkopolskimi harcerzami, którzy tak licznie odpowiedzieli na jego apel o udział w tegorocznych uroczystościach.

 

Oczywiście wśród harcerzy podziękowania należą się: hm. Wieńczysławowi Celerowi oraz hm. Januszowi Wolskiemu – zastępcom Komendanta Chorągwi Wielkopolskiej, którzy pełnili opiekę nad reprezentacją Chorągwi, panom Wojciechowi Bańdurskiemu,  Stanisławowi Wawrowskiemu, Markowi Cichemu oraz dh Maciejowi Chmielewskiemu– kierowcom , którzy bezpiecznie dowieźli reprezentacje harcerskie. O opiekę medyczną zadbali ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej „Wielkopolska” w składzie: hm. Łukasz Brodowiak, pwd. Natalia Nowacka, dh Alicja Brodowiak oraz dh Jarosław Kasprzyk. Poczet sztandaru Chorągwi Wielkopolskiej wystawiła 7 Poznańska Drużyna Harcerzy „Herkules” z Hufca ZHP Poznań - Jeżyce w składzie: hm. Krzysztof Stankowski – chorąży oraz dh Olga Bochyńska i dh Dorota Pieprzyk  oraz pwd. Magda Pabin ( Hufiec ZHP Oborniki) – asysta sztandaru.                                                                                Opracowała: pwd. Magda Pabin